madonna

Madonna

To niekwestionowana królowa muzyki pop.

Stała się legendą za życia, ikona popkultury, człowiekiem orkiestrą. Jest zarówno piosenkarką, autorką i producentką muzyki, tancerka, aktorką, reżyserką, scenarzystką, producentką filmową, pisarką, projektantką ubrań, przedsiębiorcą, filantropką i skandalistką…

Wpłynęła nie tylko na historię muzyki, ale także na kształt kultury masowej. Zarówno jej teledyski, jak koncerty są połączeniem wydarzenia muzycznego oraz szczegółowo przemyślanym widowiskiem.

Piosenkarka zadebiutowała albumem „Madonna”, jednak to drugi krążek – „Like a virgin” odniósł spektakularny sukces i rozpoczął globalny fenomen artystki. Niedługo po premierze Stephen Holden z „The New York Times” napisał: „Miesiąc przed Bożym Narodzeniem drugi album Madonny, Like a Virgin, sprzedał się już w ponad dwóch milionach kopii. Nastolatkowie stali w kolejkach w celu zakupienia go zupełnie tak, jak w późnych latach 60. Stali ich rodzice, by kupić płyty Beatlesów”.

Do 2012 roku piosenkarka nagrała 12 albumów studyjnych, poza tym kompilacje, albumy koncertowe, soundtracki i remiksy.

Szacuje się, że Madonna sprzedała już około 300 milionów nagrań, co stanowi jeden z najwyższych wyników w historii muzyki rozrywkowej i najwyższy spośród piosekarek. W 2008 została wprowadzona do „Rock and Roll Hall of Fame”, a w 2012 wystąpiła w przerwie meczu Super Bowl XLVI, który zanotował najwyższy wynik oglądalności w historii amerykańskiej telewizji.

Madonna zdobyła aż dwadzieścia nagród MTV Video Music Awards.

Comments

comments

Comments

comments

Powered by Facebook Comments